U Centru za obuku i trening– ZOPT u saradnji Zavodom za zapošljavanje i Ministarstvom za socijalno staranje, realizuje se program profesionalne rehabilitacije. Projekat profesionalne rehabilitacije je namijenjen nezaposlenima koji imaju problem i prepreke pri zapošljavanju, a to su lica sa invaliditetom, lica sa određenim organizacionim i ličnim barijerama da dođu do zaposlenja.
Program se odvija u skladu sa Zakonom o profesionalnoj rehabilitaciji i zapošljavanju lica sa invaliditetom, a grupa koja je u procesu rehabilitacije broji 15 kandidata i trenutno je u toku realizacija mjere 2, odnosno realizacija simulirane radne sredine. U tom dijelu procesa učestvuje reha savjetnik , dr medicine rada, psiholog, radni terapeut. Iz te mjere predlažu se naredne mjere jer su tu vidi ko je za koju mjeru i za svakog kandidata se pravi procjena.
S obzirom da je u Tivtu i planiran Radni centar za profesionalnu rehabilitaciju sa ovom grupom, čija je procjena u toku, taj Centar na neki način je i počeo da radi, kazala je tehnolog Snežana Tokanović.
Po prvi put se radi grupno, a što se ZOPT-a tiče ranije je bilo pojedinačnih slučajeva procjene zbog zaposlenja. Profesionalna rehabilitacija se izvodi po mjerama u koje Zavod za zapošljavanje Crne Gore upućuje određene ciljne grupe. Profesionalna rehabilitacija je veoma kompleksna, ima 14 mjera od kojih je najvažnije utrvrđivanje profesionalne radne sposobnosti, odnosno mjera 2.
Mjeru 1 i 2 prolaze svi kandidati koju uđu u profesionalnu rehabilitaciju, dok se ostalih 12 sprovodi shodno individualnim potrebama.
Cilj je da se lica sa invaliditetom osposobe za rad na odgovarajući način, da zadrže zaposlenje i da u njemu napreduju ili da promjene svoju profesionalnu karijeru. Namjenjena je osobama sa zdravstvenim poteškoćama, dugotrajno nezaposlenim licima sa invalididtetom, objašnjava Tokanović.
Na osnovu dobijene procjene preostalih radnih sposobnosti rehabilitanti se uključuju u različite programe, poput: psihosocijalne rehabilitacije, traženje odgovarajućeg radnog mjesta uz posredovanje Zavoda, analiza i prilagođavanje radnog mjesta, sticanje radnih vještina na konkretnom radnom mjestu ili, ukoliko se ustanovi da rehabilitant ne može biti uključen u otvoreno tržište rada upućuje se u modul socijalna uključenost, objašnjavaju u ZOPT-u.
Krajnje mišljenje daje čitav tim, na osnovu čega rehabilitaciona komisija donosi konačno mišljenje I prosleđuje ga Zavodu za zapošljavanje, koji izdaje rešenje o pravu koje sleduje svakog rehabilitanta koji prođe proces profesionalne rehabilitacije.
Zakon propisuje da poslodavac koji zaposli lice sa invalididtetom ima pravo na subvencije koje se odnose na bespovratna sredtsva za prilagođavanje radnog mjesta i uslova rada za zapošljavanje lica sa invalididitetom, zatim kreditna sredstva pod povoljnim uslovima za kupovinu opreme, učešće u finansiranju ličnih troškova asistenata i subvenciju zarade zaposlenog lica. Zaposlenjem lica sa 50 posto invaliditeta subvencija iznosi 75 posto od isplaćene bruto zarade za cijeli period rada, navela je Tokanović.
Krajnje mišljenje daje čitav tim, na osnovu čega rehabilitaciona komisija donosi konačno mišljenje I prosleđuje ga Zavodu za zapošljavanje, koji izdaje rješenje o pravu koje sleduje svakog rehabilitanta koji prođe proces profesionalne rehabilitacije.
Profesionalna rehabilitacija obuhvata mjere i aktivnosti koje se realizuju sa ciljem da se lice sa invaliditetom na odgovarajući način osposobi za rad, zadrži zaposlenje, u njemu napreduje ili promijeni svoju profesionalnu karijeru.
Preuzeto sa: http://radiotivat.com/