„Radni centar – Program podrške za OSI 2017-2018” je projekat koji je realizovao ZOPT – Centar za profesionalnu rehabilitaciju u partnerstvu sa Interact d.o.o. u cilju podsticanja radne i socijalne integracije OSI, kroz realizaciju programa Radnog centra i programa dodatne psiho-socijalne podrške. U projektu je učestvovalo 8 lica sa invaliditetom, koji su zaposleni tokom 9 meseci trajanja projekta. Nakon završetka projekta jedno lice zaposleno je u ZOPT-u.
Projekat je realizovan uz finansijsku podršku Zavoda za zapošljavanje Crne Gore, Fonda za profesionalnu rehabilitaciju i zapošljavanje lica sa invaliditetom. Nakon 12 mjeseci trajanjanja, završen je projekat „Radni centar – Program podrške za OSI 2017-2018” započet u julu 2017. u Podgorici.
Tokom trajanja projekta 8 učesnika/ca programa zaposleno je u Radnom centru u okviru koga su, kroz konkretan rad, osposobljeni za obavljanje aktivnosti i radnih zadataka iz različitih područja rada. Program rada Radnog centra odvijao se po nivoima složenosti, od jednostavnijih do složenijih zadataka, a u zavisnosti od očuvanih sposobnosti učesnika. Osposobljavanje i rad izvodio se po principu rotacije, svaki učesnik se osposobljavao za više radnih zadataka i kroz više faza rada.
Kombinovani način rada bio je zastupljen od početka projekta, kao najadekvatniji i prilagođen odraslim polaznicima i licima sa invaliditetom, a zavisno od aktivnosti, prirode i zahtjeva rada preovladavao je rad u grupi, rad u manjim grupama i parovima, kao i individualni rad. Dominantna metoda, korišćena tokom rada u Radnom centru, je demonstracija od strane instruktora i praktičan rad polaznika, uz podršku radnih asistenata.
Učesnici su sa uspjehom ovadali svim fazama rada/izrade dekorativne keramike, suvenira od drveta i stakla, uz primjenu tehnika modelovanja gline, obrade drveta, oslikavanja stakla i drugih tehnika izrade i dekorisanja ukrasnih predmeta i suvenira.
Tokom projekta uspostavljena je i proširena mreža saradnje sa lokalnim poslodavacima, koji su informisani o povoljnostima pri zapošljavanju OSI. Realizovana je promocija proizvoda koje su izradili učesnici, ostvarena je saradnja sa suvenirnicama na primorju, turističkim organizacijama i drugima.
Za vrijeme trajanja projekta nastali su autentični i prepoznatljivi proizvodi koji su promovisani i izlagani na sajmovima i humanitarnim manifestacijama.
Po završetku projekta, svi učesnici su iskazali želju da ovakvih projekata za lica sa invaliditetom bude više, uz žaljenje zbog izostanka dalje podrške koja bi omogućila njihovu trajniju održivost.