Projekti

Posted on Posted in Programi / Usluge

PROJEKTI U TOKU:

Projekat „MoVET – Mobility for VET in Europe“, realizuje se u svrhu jačanje kapaciteta ustanova za stručno obrazovanje iz Zapadnog Balkana, putem unapređenja mobilnosti usmjerene na poboljšanja vještina i kompetencija osoblja, nastavnika, polaznika tih ustanova. Projekat realizuje 12 partnera: 6 partnera iz zemalja Zapadnog Balkana – Albanije, Kosova i Crne Gore i 6 partnera iz zemalja EU.  Koordinator projekta je ENAIP NET, italijanska mreža za pružanje usluga stručnog osposobljavanja i zapošljavanja. Projekat traje 48 mjeseci, početak realizacije 01.01.2021. a finansira ga Evropska komisija u okviru druge pilot šeme mobilnosti za Zapadni Balkan EAC/S54/2019. Fokus mobilnosti polaznika VET programa, kada je ZOPT u pitanju, je na inkluzivnoj mobilnosti učenika sa manje mogućnosti i OSI.

U okviru projekta „Jačanje otpornosti starijih osoba i osoba sa invaliditetom tokom COVID-19 virusa i budućih kriza“, kojim koordinira Crveni Krst Crne Gore i Crveni krst Srbije, Zopt – Centar za obrazovanje i trening, u saradnji sa UMHCG – Udruženjem mladih sa hendikepom Crne Gore, realizuje obuku za rad na računaru, osnovni nivo, za lica sa invaliditetom (OSI), s ciljem unaprijeđenja njihovih znanja i vještina koja su preduslov kvalitetnijem pristupu obrazovanju i zaposlenju na radnom mjestu. Projekat je finansijski podržan od strane Evropske unije, Austrijske razvojne agencije i Austrijskog Crvenog krsta, a realizuje se u 6 zemalja zapadnog Balkana u periodu od novembra 2020. do novembra 2023. godine.

 

REALIZOVANI PROJEKTI:

Projekat “Pravi pristup obrazovanju (RAE)”, realizovao je ZOPT – Centar za obrazovanje i trening u partnerstvu sa licenciranim organizatorom obrazovanja odraslih, „Backstage“,  u cilju osnaživanja nezaposlenih pripadnika RE populacije putem pružanja podrške njihovoj integraciji na tržište rada. Projekat je realizovan u tri crnogorske opštine Podgorici, Danilovgradu i Tivtu. 52 polaznika RE populacije, oba pola, pohađalo je programe stručnog osposobljavanja za sledeća zanimanja: pomoćnik baštovana i kozmetičarka u Podgorici, pomoćnik molera i sobarica u Tivtu i pomoćnik kuvara i zavarivač u UIKSU, u Spužu. Osim specijalizovanih obuka za zanimanja, polaznici su, u cilju pripreme za tržište rada i unaprjeđenja socijalnih vještina, pohađali psiho-socijalne radionice, kao i obuku za unaprjeđenje funkcionalne pismenosti. Projekat je finansiran u okviru Sektorskog operativnog programa za oblast zapošljavanja, obrazovanja i socijalne inkluzije 2015-2017 (SOPEES), a trajao je 14 mjeseci (22/11/2019 – 22/01/2021).

Projekat „Doprinos socijalnoj inkluziji Roma i Egipćana sa područja Konika kroz aktivnosti obrazovanja i zapošljavanja“, realizovao je Crveni krst Crne Gore, uz  podršku Italijanskog Crvenog krsta. Na osnovu Ugovora o pružanju usluga između Crvenog krsta Crne Gore i ZOPT – Centra za obrazovanje i trening, ZOPT je realizovao stručno osposobljavanje za 16  lica pripadnika RE populacije sa Konika, za jednostavna i pomoćna zanimanja (sobarica, pomoćnik molera/farabara, keramičara, baštovana i tesara). Projekat je finansijski podržan iz Programa EU-CG za zapošljavanje, obrazovanje i socijalnu zaštitu, a trajao je 12 mjeseci (12/2019–12/2020).

U okviru projekta „Unaprijeđen pristup tržištu rada za žene i mlade na sjeveroistoku Crne Gorekoji je realizovao Help, uz podršku Opštine Berane, u cilju unaprijeđenja zapošljivosti i pristupa tržištu rada za nezaposlena žene i mlade sa sjeveru Crne Gore, kroz sticanje znanje, vještina i kvalifikacija u deficitarnim zanimanjima, ZOPT – Centar za obrazovanje i trening realizovao je programa stručnog osposobljavanja za zanimanje konobar/ica, pekar/ka, pomoćni/a kuvar/ica, rukovalac građevinskim mašinama i zavarivač . Projekat je finansijski podržan iz Programa EU-CG za zapošljavanje, obrazovanje i socijalnu zaštitu, a trajao je 12 mjeseci (11/2019–11/2020).

U okviru projekta „Unaprijeđenje zapošljivosti – stvaranje održivih rješenja za RE stanovništvo u sjevernom dijelu Crne Gore“, na osnovu Ugovora o pružanju usluga između HELP-a i ZOPT – Centra za obrazovanje i trening, ZOPT je realizovao stručno osposobljavanje i obuku na radnom mjestu za pet nezaposlenih pripadnika RE iz Berana za zanimanje zavarivač, u cilju uključivanju na tržište rada i smanjenju siromaštva RE stanovništva sa sjevera Crne Gore. Projekat je finansijski podržan od strane Ministarstva finansija, Direktorata za finansiranje i ugovaranje sredstava EU pomoći. Projekat je trajao 12 mjeseci 11/2019 –11/2020).

Projekat “Prva crnogorska turistička agencija za lica sa invaliditetom”, realizovao je NVO „Ekvivalent“, u partnerstvu sa turističkom agenicijom „Montenegro Adventures“, u cilju pripreme polaznika za rad u novoosnovanoj turističkoj agenciji za OSI „Montability travel“. ZOPT – Centar za obrazovanje i trening realizovao je kurs engleskog jezika sa usavršavanjem u oblasti turizma, za učesnike projekta, u trajanju od šest mjeseci. Projekat je trajao 12 mjeseci, a finansijski je podržan od strane Zavoda za zapošljavanje Crne Gore, iz grant šema (2018/2019).

U okviru projekta „Podrška socio-ekonomskoj stabilnosti u regionu Zapadnog Balkana” koji, na osnovu Memoranduma o razumijevanju, sprovodi Njemačka nevladina organizacija Help i NVO Juventas, u saradnji sa ZIKS – Zavodom za izvršenje krivičnih sankcija. Stručno osposobljavanje lica na izdržavanju zatvorske kazne za zanimanja bravar i  stolar relizovano je u prostorijama/radionicama ZIKSa, a u saradnji sa Zopt – Centrom za obrazovanje i trening. Projekat finansira Ministrstvo vanjskih poslova Njemačke u cilju  širenja radnih aktivnosti za zatvorenike u okviru zatvorskog sistema (2018).

„Radni centar – Program podrške za OSI 2017-2018“ je projekat koji je realizovao ZOPT – Centar za rehabilitaciju u partnerstvu sa Interact d.o.o. u cilju podsticanja radne i socijalne integracije OSI, kroz realizaciju programa Radnog centra. U projekat je uključeno 8 lica sa invaliditetom, koji su zaposleni tokom 9 meseci trajanja projekta, a nakon završetka projekta jedno lice zaposleno je u ZOPT-u. Projekat je realizovan uz podršku Zavoda za zapošljavanje Crne Gore, Fonda za profesionalnu rehabilitaciju i zapošljavanje lica sa invaliditetom. Projekat je počeo 06.07.2017, realizovan je u Podgorici, u trajanju od 12 mjeseci (2017-2018).

Projekat „Promocija i zaštita ljudskih prava Roma, Egipćana i ostalih ranjivih grupa“ realizovao je Help, u saradnji sa CEDEM-om, Romskim obrazovnim fondom i Crvenim krstom Crne Gore, u cilju poboljšanja položaja romskog i egipćanskog stanovništva i drugih ranjivih grupa kroz obezbjeđivanje lakšeg pristupa u ostvarivanju njihovih socijalnih, ekonomskih i kulturnih prava, uz finansijsku podršku EU. Centar za obrazovanje i trening – ZOPT, realizovao je stručno osposobljavanja za sticanje prvog zanimanja za 20 pripadnika RE populacije u Podgorici, Nikšiću i Beranama, (2017).

Projekat »Korak bliže ka tržištu rada« realizovao je Zavod za zapošljavanje Crne Gore u partnerstvu sa Centrom za obrazovanje i trening „ZOPT” u cilju jačanje socijalne inkluzije i zapošljivosti Roma i Egipćana kroz uspostavljanje uslova za sticanje kvalifikacije za prvo zanimanje. Od 57 polaznika koji su završili program obrazovanja, tokom trajanja projekta, osam polaznika je zaposleno. Projekat je finansiran iz IPA fondova, u okviru Operativnog programa “Razvoj ljudskih resursa 2012-2013“. Projektne aktivnosti su realizovane u sve tri crnogorske regije, u opštinama: Podgorici, Beranama, Bijelom Polju i Tivtu (2017-2018).

U okviru projekta “Zanatski RE Call centar” koji je pokrenuo JU Centar za socijalni rad za opštine Nikšić, Plužine i Šavnik i Opština Nikšić, stručno osposobljavanje za 13 pripadnika RE populacije realizovao je ZOPT- Centar za obrazovanje i trening. Projekat je finansiran od strane Evropske unije, posredstvom Ministarstva finansija Crne Gore – Direktorata za finansiranje i ugovaranje sredstava EU pomoći u okviru operativnog programa “Razvoj ljudskih reursa 2012-2013”, Nikšić (2017);

„Radni centar – program podrške radnoj integraciji OSI” je projekat koji je realizovao ZOPT – Centar za rehabilitaciju u partnerstvu sa Interact d.o.o. u cilju povećanja zapošljivosti osoba sa invaliditetom, kroz program Radnog centra i programe dodatne podrške. Tokom projekta, 8 osoba iz kategorije lica sa invaliditetom radno je angažovano na period od 8 mjeseci, u okviru koga su se osposobili za obavljanje aktivnosti i radnih zadataka iz različitih područja rada (izrada dekorativne keramike i suvenira različitim tehnikama). Projekat je realizovan uz podršku Zavoda za zapošljavanje Crne Gore – Fonda za profesionalnu rehabilitaciju i zapošljavanje lica sa invaliditetom, Podgorica (2017);

Projekat „Sinergija, zajedno možemo sve – program radnog i socijalnog integrisanja OSI” sproveo je „Interact“ d.o.o. u partnerstvu sa „Zopt” – Centrom za rehabilitaciju, u cilju socijalizacije i povećanja zapošljivosti lica sa invaliditetom. Pored radnog angažovanja na izradi ukrasnih predmeta i suvenira realizovan je program psihosocijalne podrške, izlaganje i promocija izrađenih prizvoda. Projekat je finansijski podržan od strane Zavoda za zapošljavanje Crne Gore – Fonda za profesionalnu rehabilitaciju i zapošljavanje lica sa invaliditetom, Tivat (2017);

U okviru projekta „Nova znanja, nove šanse“, Zopt – Centar za obrazovanje i trening, u saradnji sa Millennium Business Group doo, realizovao je program osposobljavanja za sticanje stručne kvalifikacije Poslovni/a administrator/ka za 5 lica sa invaliditetom. ZOPT- Centar za obrazovanje i trening neposredni je realizator programa osposobljavanja za zanimanje Administrator/ka. Projekat je finansiran iz Fonda za profesionalnu rehabilitaciju i zapošljavanje lica sa invaliditetom, Podgorica (2017);

U sklopu projekta „Povećanje zapošljivosti dugotrajno nezaposlenih žena – DORRA Nuova”, Zopt – Centar za obrazovanje i trening realizovao je program stručnog osposobljavanja u oblasti izrade nakita i rukotvorina, i program za unaprjeđenje poslovanja i preduzetništva, za 26 dugotrajno nezaposlenih žena, većinom samohranih majki, iz romske i većinske zajednice. Projekat je pokrenula NVO „Mladi Romi“ u partnerstvu sa  NVO „Ruke“, a finansiran je iz iz sredstava Evropske unije (IPA) u okviru Operativnog programa „Razvoj ljudskih resursa 2012-2013“, Herceg Novi (2016-2017).

U okviru prekograničnog MNE-KOS projekta „Zajednička akcija za održivo zapošljavanje“ koji su realizovali Zavod za zapošljavanje Crne Gore i Agencija za promociju zapošljavanja Kosova, u partnerstvu sa NVO „Natura“ iz Kolašina i NVO „Jeta“ iz Peći, u cilju unapređenja kvaliteta usluga službi za zapošljavanje i stvaranje uslova za razvoj ljudskih resursa u prekograničnoj regiji, Zopt – Centar za obrazovanje i trening realizovao je „start up” tre­ning za nezaposlene oso­be iz Ro­ža­ja, Be­ra­na i Ko­la­ši­na (2016-2017).

Projekat “Mi možemo i hoćemo da radimo” je realizovalo Udruženje za pomoć licima ometenim u psihofizičkom razvoju, u partnerstvu sa NVO „Srce“ iz Mojkovca i ZOPT- Centrom za profesionalnu rehabilitaciju, koji je realizovao mjere i aktivnosti profesionalne rehabilitacije za članove UZPD. Projekat je finansiran iz grant šeme za zapošljavanje lica sa invaliditetom, Nikšić (2016).

„Program obuke i osposobljavanja osoba sa invaliditetom za samostalni rad u oblasti izrade suvenira, ukrasnih i upotrebnih predmeta od keramike“. Organizator obuke je firma “Avalon Enterprises” iz Bara, u saradnji sa ZZZCG i partnerima – Udruženjem paraplegičara Bara, Umjetničkim ateljeom “Vir” iz Virpazara i “ZOPT-om” iz Podgorice, licenciranim izvođačem obuke, Bar (2016);

,,Zajedničkim koracima ka jednakim mogućnostima”, ZOPT je realizovao mjere i aktivnosti profesionalne rehabilitacije za članove Udrženja lica sa invaliditetom Malesija, u saradnji sa opštinom Tuzi, Podgorica (2016);

»Korak ka novim mogućnostima – Program radne i socijalne integracije OSI«, realizacija programa Radnog centra, programa psihosocijalne podrške i pripreme za tržište rada lica sa invaliditetom, Herceg Novi (2016);

»Vaše ruke mogu da (se) pozlate« realizacija radionica iz oblasti domaće radinosti i treninga za razvoj preduzetničkih vještina za članove Udruženja paraplegičara, Nikšić (2016);

»Svi do cilja – Program radnog integrisanja OSI«, realizacija programa Radnog centra za lica sa invaliditetom, Herceg Novi (2015);

»I mi imamo pravo na posao – Pomozite nam«, realizacija treninga za razvoj poslovnih vještina i radionica iz oblasti domaće radinosti za članove Udruženja paraplegičara, Nikšić (2015);

»Od olovke do posla«, realizacija mjera i aktivnosti profesionalne rehabilitacije za članove Udrženja za pomoć licima ometenim u psihofizičkom razvoju, Nikšić (2015);

»Programske aktivnosti za raseljene Rome sa Konika«, realizacija stručnog osposobljavanja za zanimanja: Pomoćnik molera/farabara, Pomoćnik keramičara i Sobar/ica, u saradnji sa Crvenim krstom Crne Gore, uz podršku Danskog Crvenog krsta (2015);

»Program pomoći za integraciju i povratak RE i drugih I/RL-koji žive u naselju Konik«, stručno osposobljavanje za zanimanje Pomoćnik armirača, uz podršku HELP-a (2013-2014);

»Zaposlimo naše mlade na sezonskim poslovima«, program pripreme mladih za sezonsko zapošljavanje, Podgorica, Nikšić, Plužine, Herceg Novi, Tivat, Kotor i Bar, uz podršku Zavoda za zapošljavanje Crne Gore (2013);

»Gender program« Ekonomsko osnaživanje žena kroz razvoj preduzetništva, realizacija programa za sticanje preduzetničkih znanja i vještina za žene u Mojkovcu Kolašinu i Pljevljima, uz podršku Ministarstva rada i socijalnog staranja i UNDP-ija (2013-2014);

»SLID« – Socijalna i radna integracija osoba sa invaliditetom, realizacija programa za sticanje preduzetničkih znanja i vještina za članove Udruženja paraplegičara Crne Gore, Bar, IPA prekogranična saradnja (2012);

»Beautiful Cetinje« stručno osposobljavanje nezaposlenih lica za građevinska zanimanja, uz podršku UNDP-ija (2012);

»Razvoj kapaciteta Zavoda za zapošljavanje Crne Gore u oblasti ravnopravnosti polova na tržištu rada«, organizacija seminara za zaposlene u Biroima rada, projekat koordinirao Zavod za zapošljavanje Crne Gore, uz podršku UN Women (2011-2012);

»MONtour« – Međunarodni projekat za razvoj i implementaciju novog pristupa stručnom osposobljavanju u sektoru turizma i ugostiteljstva u Crnoj Gori, trening trenera za rad sa nezaposlenim licima u sektoru turizma i ugostiteljstva u Crnoj Gori, koordinirao je BEST- Institut za stručno obrazovanje i lično osposobljavanje, uz podršku austrijske agencije za razvoj – ADA, Ministarstva turizma i održivog razvoja i Zavoda za zapošljavanje Crne Gore (2011-2012);

»Obuka i podsticanje na zapošljavanje seoskog stanovništva u opštini Pljevlja«kroz obučavanje nezaposlenih lica za zanimanja: Voćar/ka i Rasadničar/ka, u saradnji sa NVO Da zaživi selo, uz podršku Zavoda za zapošljavanje Pljevlja, IPA (2011);

»Priprema, osposobljavanje i zapošljavanje otvaranjem Zanatskog servisa za građane«, Berane, u saradnja sa Zavodom za zapošljavanje, IPA (2011);

»I ja imam pravo na zaposlenje – Podrži me« obuka omladine sa smetnjama u razvoju – članova NVU Zračak nade, za zanimanje Izrađivač/ica jednostavnih ukrasnih predmeta i nakita, uz podrušku JU Centra za socijalni rad Pljevlja i Zavoda za zapošljavanje Crne Gore, IPA (2011);

»Stvaranje podjednakog pristupa radnim mjestima za RAE« stručno osposobljavanje i zapošljavanje pripadnika RE, Podgorica, Nikšić, Bijelo Polje i Tivat (2010-2011);

Program profesionalne rehabilitacije i zapošljavanja lica sa invaliditetom, Podgorica, Nikšić, Pljevlja, Tivat (od 2010 god – do sada);

»Uspjeću« – Program aktivne politike zapošljavanja teže zapošljivih lica, Podgorica, Kolašin, Cetinje, Nikšić, Pljevlja, Herceg Novi, Kotor i Tivat, uz podršku Zavoda Papilot iz Ljubljane i Zavoda za zapošljavanje Crne Gore (2009-2011);

Program za razvijanje Funkcionalnih i radnih vještina za teže zapošljiva lica, uz podršku Zavoda za zapošljavanje Crne Gore Nikšić, (2011);

»Razmjena praksi radi boljeg upravljanja politikom zapošljavanja u prekograničnom regionu«, sajmovi zapošljavanja, Nikšić, Bijelo Polje i Trebinje, uz podršku Zavoda za zapošljavanje Crne Gore i BIH, IPA prekogranična saradnja (2011);

»Smanjenje ugroženosti domicilne RAE populacije«, stručno osposobljavanje pripadnika RE za zanimanje Keramičar, uz podršku Zavoda za zapošljavanje Crne Gore, UNDP (2009);

»Druga šansa« – Pismenošću i stručnim osposobljavanjem do socijalne integracije RAE, realizacija programa funkcionalnog opismenjavanja i stručnog osposobljavanja za pripadnike RAE, uz podršku Centra za stručno Crne Gore, Fondacije za stipendiranje Roma i DVV International-a, posredstvom Evropske agencije za rekonstrukciju EAR (2007-2008);

»Menadžment kampa Konik I«, Stručno osposobljavanje Romske populacije u saradnji sa Crvenim krstom Crne Gore, uz podršku UNCR-a (2006).