Izvještaj o učešću na Međunarodnom ljetnjem ICC kampu u Zadru (22.-31. jula 2018.)

Posted on Posted in Novosti

Stručni saradnik ZOPT – Centra za profesionalnu rehabilitaciju, Snežana Tokanović, tehnolog rada, bila je učesnica 31 (22.-31. jula 2018.)

ICC kamp – International camp on communication and computers sa tradicijom dugom 25 godina, svake godine održava se u drugoj zemlji EU. Ove godine kamp je po prvi put organizovan u Hrvatskoj, u gradu Zadru, koji je odabran za lokaciju kampa kao najbolja turistička destinacija u 2016. godini.

IZVJESTAJ ZADAR SLKamp je organizovao Centar za istraživanje, edukaciju i primjenu novih znanja UP2DATE, u saradnji sa Sveučilištem u Zadru i drugim partnerima, saradnicima i donatorima. Projekt je realizovan kao razmjena mladih u okviru Erasmus+ programa. Cilj kampa je unaprjeđenje znanja i vještina mladih osoba oštećenog vida iz područja informatičkih, komunikacijskih, socijalnih i vještina prezentacije, njihovo upoznavanje s mogućnostima korišćenja informacijskih, komunikacijskih i asistivnih tehnologija, te ukazivanje na potrebu za usavršavanjem tehničkih i socijalnih vještina i nivoa mobilnosti u svrhu podizanja kvaliteta njihovog života, obrazovanja i zapošljivosti.

Događaj je trajao 10 dana, uz prisustvo 133 učesnika iz 17 zemalja, održano je 40 radionica i 6 različitih aktivnosti u slobodno vrijeme, a učestvovalo je i 20 volontera. Volonteri su imali priliku da savladaju vještine vođenja slijepih i slabovidnih osoba, da se upoznaju sa tehnikama organizacije radnog i životnog prostora slijepih osoba, sa novinama u oblasti asistivne tehnologije, da pomažu u organizaciji njihovog slobodnog vremena, kao i da prošire vidike i bolje razumiju potrebe i problematiku slijepih i slabovidnih lica, uz upoznavanje i druženje sa mladima iz raznih zemalja EU.

Program rada je bio raznovrstan. Učesnici su, između ostalog, imali prilike da posjete, obiđu znamenitosti Zadra i ovog kraja, počevši od Solane „Nin“ do Nacionalnog parka „Krka“, kao i da se oprobaju u raznim rekreativnim aktivnostima poput jahanja konja, plivanja, vožnje tandem biciklom i mnogim drugim sadržajima.

22.07.2018. Svečano otvaranja kampa – Obraćanje organizatora i koordinatora učesnicima sa željama za uspješnu realizaciju ovog projekta.

23.07.2018. Orijentacijska radionica – Sveučilište u Zadru i Osnovna škola Petar Preradović.

Učesnici, kao i stručna lica su, uz pomoć volontera, prošli kroz prostorije Sveučilišta i pomenute osnovne škole u cilju upoznavanja, prije svega učesnika, sa ambijentom koji će im služiti kao radni prostor u kome će se odvijati većina predviđenih radnih aktivnosti. Ova aktivnost se sprovodila i sa ciljem da osobe sa oštećenjem vida lakše nađu određenu prostoriju i samim tim doprinesu svojoj samostalnosti.

Informatička radionica – Vještine prezentovanja – Ova radionica je održana sa fokusom na sami proces prezentovanja. Učesnici su imali priliku da iskažu svoje vještine kroz kratke prezentacije koje su obuhvatile osnovne informacije o njima, odakle dolaze i koji im je omiljeni miris. Takođe, su imali priliku da kroz kratko predavanje i simulaciju uvide značaj gestikulacije prilikom svoje prezentacije.

Nakon pomenutih aktivnosti, uslijedila je edukacija na računarima kroz rad u PowerPointu i kreiranje same prezentacije. Učesnici su imali priliku da kroz par kratkih koraka (dostupnih samo osobama djelimično oštećenog vida) samostalno kreiraju prezentaciju, dok su ostali koristili Brajevu tastaturu.

24.07.2018. Vještine prezentovanja – U drugom dijelu radionice, održano je predavanje o uticaju glasa, intonacije, emocije prilikom govora i gestikulacija tokom prezentacije. Takođe, učesnici su imali priliku da kroz timski rad pokažu znanja stečena na ovim radionicama. Formirane su 4 grupe po 3 člana, koje su imale zadatak da prezentuju proizvod po izboru, a sve to koristeći određene korake za pripremu prezentacije. Kroz rad u grupama, predavač je takođe želio da ukaže na značaj gestikulacije, govora i emocije prilikom prezentovanja.

25.08.2018. Kvizomanija – Ovom prilikom, učesnici su svoje znanje iz oblasti opšte kulture primjenjivali na radionici koja se sastojala iz više etapa, u zavisnosti od težine i strukture pitanja. Prije svega, učesnici su raspoređeni u 2 grupe po 4 člana. Prvi dio je obuhvatao 15 pitanja, na koje su učesnici davali odgovore. Drugi dio se odnosio na pogađanje ličnosti kroz pitanja i odgovore moderatora sa „da“ ili „ne“. Takođe, neke od igara bile su: pogađanje pojmova, objašnjavanje termina koji nisu u svakodnevnoj upotrebi, povezivanje pojmova (stara i nova imena gradova, pisci i knjige, države u Americi, države u Africi). Kroz natjecanje u znanju i takmičarski duh, učesnici su imali priliku da svoje poznavanje opšte kulture primijene i na ovu aktivnost.

26.07.2018. „Excursion day“ – posjeta Nacionalnom parku „Krka“, koji datira još iz 1985. god. i udaljen je nekih 80km od Zadra. Dobio je ime po rijeci koja kroz pomenuti i protiče. Bogat je vodopadima i raznovrsnom florom i faunom. Učesnici sa oštećenjem vida su mogli osjetiti i opipati reljef čitavog nacionalnog parka na taktilnim pločama. Buka i žubor vode sa mnogobrojnih vodopada, kretanje drvenim stazama i škripa stare daske, cvrkuti ptica, razni mirisi – sve je to doprinijelo da se, uz naše opise riječima, dočara ta divna priroda, kako bi učesnici ICC programa na pravi način osjetili prirodne ljepote.

27.07.2018. Posjeta solani u Ninu u okviru koje su učesnicima pružene interesantne informacije u vidu priče o soli kroz istoriju, ratove, ljubav, užitak i rad. Kroz sve to vrijeme puno toga se mijenjalo, ali jedno je ostalo isto – so se još uvijek vadi ručno i daje najbolje od sunca, Jadranskog mora i bure s Velebita. U sklopu solane su Muzej i Kuća soli – tako su svi učesnici imali priliku da djelić onog prikazanog i naučenog odnesu sa sobom.

28.07.2018. Rekreativna aktivnost – plivanje i ronjenje. Učesnici su prvenstveno bili upoznati sa tehnikama plivanja kao što su kraul, slobodni stil, delfin i sl. Uz logističku podršku predavača i asistenata, polaznici su imali priliku da im se demonstriraju tehnike plivanja kako bi lakše savladali i primijenili naučeno. Drugi dio radionica je bio posvećen ronjenju i slobodnim aktivnostima u vodi.

29.07.2018. Novinarstvo – Na početku radionice, predavačica je ukazala na razliku između magazina i časopisa. Pored toga, polaznici su naučili definiciju časopisa, koja pitanja treba da sadrži članak, koje vrste članaka postoje i dr. Na ovoj radionici je značajno mjesto zauzela i interakcija između učesnika i predavača kroz razgovore i razmjenu iskustva o pisanju članaka, intervjua i drugih vrsta sadržaja. Zadatak učesnika je pisanje članka za ICC časopis na teme po izboru.

30.07.2018. Radionica za komunikaciju – Pored informatičkih radionica, koje su realizovane u cilju usavršavanja rada na računaru, učesnici su imali priliku da svoja iskustva, znanja i izazove u određenim oblastima podijele na takozvanim radionicama za komunikaciju. Jedna od njih bila je i radionica Interlingual exchange, koju je vodila Andrea Pets, profesorica na Univerzitetu u Lindzu, a koja iza sebe ima dugogodišnje iskustvo u radu sa osobama sa invaliditetom. Pored tema iz svakodnevnog života kao što su: internacionalna jela i pića, kultura, tradicija, prirodne ljepote i slično, učesnici iz Grčke, Poljske, Švajcarske, Italije i Crne Gore su govorili i o položaju osoba sa oštećenjem vida u njihovim državama u oblasti obrazovanja i zapošljavanja. Iskustva su bila različita, što je pokrenulo i diskusiju na temu o značaju i uticaju državnih i drugih institucija na sami proces obrazovanja i zapošljavanja. Takođe, učesnici su govorili i o svojim interesovanjima, hobijima i planovima za budućnost. U drugom dijelu radionice, prisutni su imali priliku da degustiraju određene proizvode iz Belgije, Švajcarske i Austrije, koje su ponudili sami učesnici i predavači.

31.07.2018. Svečano zatvaranje kampa – Svi učesnici su imali zadatak da osmisle jedan zabavni sadržaj.

Kroz učešću na kampu slijedi sada jedan lični utisak, osvrt.

Sva očekivanja vezana za poslovni plan su ispunjena. Kao član multidisciplinarnog tima radim na podsticanju i motivaciji lica sa invaliditetom na aktivno traženje posla. Kroz sadržaje radionica, na kojima sam naizmjenično prisustvovala sa svojim učesnicama, neposrednim uvidom kroz iskustveno učenje moguće je primijeniti metode u pojedinim mjerama i aktivnostima profesionalne rehabilitacije u cilju unaprjeđenja kvaliteta rada.

Novine u dijelu asistivne tehnologije (softveri Supernova, Jaws, Zoomtext, Fusion (Jaws+zoomtext), Windows Narator, Magnifier), koje sam imala priliku da vidim u praktičnom radu u radionicama, mogu biti od koristi u prilagođavanju radnog mjesta osobi sa invaliditetom i povećanju radne efikasnosti na konkretnom radnom mjestu.

Lično sam dobila mnogo više od očekivanog… nemjerljivo i neopisivo. Percepcija kroz ulogu personalnog asistenta osobama sa oštećenjem vida, posmatranjem psa vodiča na radnom zadatku, jedno nezaboravno iskustvo koje će mi koristiti u radu. Spoj korisnog i lijepog. Doživjela sam divne trenutke šetajući najljepšom Rivom na Jadranu. U sjećanju će mi ostati jedno fenomenalno iskustvo sa grupnog snimanja polaznika kampa pod sloganom „Pozdrav Suncu“.

Poseban utisak na mene je ostavila interakcija učesnika, predavača, stručnih lica… duh saradnje, spontanost i pozitivizam na svakom koraku.

Tokom boravka u Hrvatskoj, pored radnih aktivnosti zbog kojih smo i bili tu, pružena nam je prilika, na naše veliko zadovojstvo, i da upoznamo Hrvatsku kao primorsku zemlju i djelić njenih znamenitosti. Sudeći po stečenom iskustvu i dosadašnjem znanju mislim da imamo sve predispozicije da budemo domaćini jednom ovako velikom projektu. Bilo bi nam veliko zadovoljstvo!

„Čovjek samo srcem dobro vidi.

Ono bitno, očima je nevidljivo.“

Antoine de Saint-Exupery

Podgorica, 01.09.2018.

Snežana Tokanović, tehnolog rada

ZOPT-Centar za profesionalnu rehabilitaciju