MoVET projekat – Zajednička obuka osoblja – 15.-19. Novembar 2021. – Dolo Italija

Posted on Posted in Novosti

 

U nedjelji  od 15. do 19. Novembra 2021. ENAIP NET bio je domaćin 1. zajedničke obuke osoblja (JST) projekta MOVET. JST-u je prisustvovalo više od 15 kolega u ime partnera iz zemalja Zapadnog Balkana Crne Gore, Kosova i Albanije.

U prvom poglavlju u nizu od pet sastanaka, obuka je osmišljena kako bi doprinijela modernizaciji sistema VET-a Zapadnog Balkana, unapređenja procesa usavršavanja i izgradnje kapaciteta njegovog osoblja, a time i učenika.

Prvi JST u Italiji organiziovao je ENAIP NET u svom centru za obuku u Dolu, koji se nalazi u prekrasnoj Villi Ferretti Angeli, u pokrajini Venecija. Poslednjih godina, Dolo VET centar je izrastao kao odgovor na ekonomske i društvene potrebe teritorije, dinamičnog severoistoka Italije.U Dolu ENAIP nudi se tečajevi stručne kvalifikacije operatera (3 EQF) i diplome tehničara (4 EQF) u sektorima grafičkog dizajna, ugostiteljstva i električara.

Prvi dan JST-a započeo je službenim pozdravima Andree Giacomellija, voditelja projekta MOVET, koji je pozdravio učesnike i pružio opsežan pregled aktivnosti ENAIP NET-a, hosting partnera. Osoblje ENAIP-a takođe je predstavilo dnevni red trodnevne obuke i dalo neke praktične informacije partnerima. Nakon ove uvodne prezentacije uslijedio je vođeni obilazak objekata VET centra, uključujući radionice, koje je vodila trenerica ENAIP-a Claudia Bordin, koja je zatim dodatno predstavila glavne usluge i aktivnosti koje se pružaju u Dolu.

Za vrijeme ručka organizovana je praksa u restoranu od strane ENAIP trenera i studenata ugostiteljstva, koji su pripremili i poslužili jelovnik s lokalnim i regionalnim proizvodima: iznenađenje dobrodošlice koje jako cijene MOVET partneri!

U poslijepodnevnim satima učesnici su se podijelili u tri grupe. Svaka grupa je redom učestvovala u fokus grupi, organizovanoj za svaku zemlju Zapadnog Balkana, koju su zajednički sproveli ENAIP NET i Wisamar. Ovdje su učesnici upoznati s metodom „vremenske mašine“, koja pomaže u praćenju razvoja VET sektora kroz vrijeme. Također, MURAL je korišten kao alat za rad na daljinu i suradnju. Partneri su počeli analizirati spoljna operativna okruženja koja dijele partneri sa zapadnog Balkana. Kao drugi korak, identifikovali su ključne elemente svojih nalaza i ispitali koje prilike i izazove oni mogu sa sobom donijeti.

Nakon što bude dovršen, mural je pružio važne faktore koje treba uzeti u obzir pri razvoju obećavajućih strategija, a poslužiće i kao radno okruženje za nadolazeću saradnju između partnera iz EU i Zapadnog Balkana.

U međuvremenu, u paralelnim sesijama, ostale grupe su radile prema metodologiji “HMW – How Might We”. Voditelji Marco Angeli i Silvia Giopp podstaknuli su svaku grupu na razmjenu i raspravu počevši od skupa zadatih pitanja: „Kako možemo stvoriti plodonosne odnose i umrežavanje za podršku procesu internacionalizacije?“, „Kako mobilnost učiniti dostupnom?“. Plodna rasprava pomogla je učesniku da istraži ključne teme, kao što je proces identifikacije lokalnih dionika, izgradnja partnerstava i mreža, te prolazak kroz različite dimenzije potrebne za postizanje uključive ponude stručnog obrazovanja i osposobljavanja, s ekonomske, fizičke i kulturne tačke gledišta. Rezultati su istaknuli konkretne probleme koji se najčešće pokazuju kao prepreke mobilnosti u balkanskim zemljama.

Drugog dana JST-a, ENAIP NET je predstavio izbor relevantnih praksi, predloženih kao mogući modeli za prenos na druge organizacije. Detaljnije, Ilaria Perin, voditeljica projekta MOVET za ENAIP i koordinatorica mobilnosti, predstavila je inicijativu “Go+Learn FVG – Mobility and Training”, dok je tema održivosti bila u središtu projekta “LIFE FOSTER – Love Food, Reduce Otpad”, predstavila voditeljica projekta Barbara Archesso. Na kraju, voditeljica međunarodnog projekta Daniela Dal Zotto govorila je o iskustvima ENAIP-a kao koordinatora projekta „JAMSTVO ZA MLADE – radno iskustvo u inostranstvu za mlade NEET-e“.

Nakon svake prezentacije uslijedile su debate s velikim brojem učesnika između partnera, koji su upoređivali slična iskustva koja su imali i dijelili svoja stanovišta o mogućnosti prilagođavanja i prenosa ovih praksi na njihovu lokalnu situaciju, ističući i prilike i poteškoće s kojima bi se mogli suočiti.

Radni dan je na kraju zaključio Mauro Zampieri, trener u ENAIP-u te sommelier i majstor u hotelu Bologna (Venecija), koji je pružio uvid u svoj rad kao bivšeg tutora u partnerskoj kompaniji  koji su ugostili studente ENAIP-a na njihovoj praksi.

Trećeg i posljednjeg dana održana je kružna aktivnost, gdje su partneri bili podstaknuti da ispitaju rezultate radionica prethodnih dana. Osoblje ENAIP-a otvorilo je sesiju ilustrujući sve inpute prikupljene u različitim aktivnostima grupnog rada, podstičući otvoreni dijalog s partnerima.

Na posljednjem treningu u nedjelji prestavljeni su učesnici, balkanski partneri, koji su imali priliku prezentovati svoje relevantne projekte i dobre prakse. Učesnici su sve prezentacije pratili s velikim zanimanjem, a bile su ključne za stvaranje zajedničkog temelja za raspravu, prilike za VET praktičare da podijele rješenja za uobičajene prepreke i način za pronalaženje novih prilika za saradnju.

Tokom nedjelje nije nedostajalo druženja i kulturnih aktivnosti, poput nezaobilazne posjete obližnjoj Veneciji. Sve aktivnosti provedene su u skladu s propisima o prevenciji COVID-19, a partneri su takođe podržani u ispunjavanju obveza testiranja tokom boravka u Italiji. Iako organizovanje ovih događaja u prisutnosti tokom pandemijske krize može biti vrlo komplikovano, rezultat je vrijedan truda: zajednički rad i lično upoznavanje bili su neprocjenjivi!

Radujemo se skorom ponovnom susretu s MOVET partnerima!